close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • POLONIA

 • Według spisu powszechnego z 2010 r. w obwodzie smoleńskim narodowość polską zadeklarowało 466 osób, jednak należy szacować, że zamieszkuje go co najmniej ok. 1000 osób polskiego pochodzenia. W dwóch organizacjach polonijnych skupionych jest około 400 osób, z tego 350 w samym Smoleńsku.

   

  W obwodzie smoleńskim działają dwie organizacje polonijne: działająca od 1992 r. Regionalna Organizacja Społeczna "Dom Polski" oraz powstała w 2005 r. Smoleńska Organizacja "Szkoła Polska". Regionalna Organizacja Społeczna "Dom Polski" prowadzi działalność kulturalno-oświatową. Nauczanie języka polskiego, a także spotkania polskiej diaspory odbywają się w Miejskim Domu Kultury „Szarm”. Przy „Domu Polskim” działają także dwa zespoły taneczne: „Krakowiacy” i „Czerwone jagody”. Organizacja „Szkoła Polska” także  prowadzi działalność oświatową. Nauka języka polskiego odbywa się w Domu Twórczości Dzieci i Młodzieży.

   

  W obwodzie smoleńskim FR na stałe przebywa około 15 obywateli polskich. Według danych, którymi dysponuje Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych co miesiąc przez obwód smoleński przejeżdża około 10.000 – 15.000 polskich kierowców. W okresie od marca do października częste są przyjazdy obywateli polskich odwiedzających Katyń i miejsce katastrofy samolotu TU 154 10.04.2010 r. Rzymskokatolicki kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Marii Dziewicy znajduje się w Smoleńsku przy ul. Urickiego. Msze odbywają się w znajdującej się obok kościoła kaplicy. Raz w tygodniu (we wtorki) celebrowana jest raz w tygodniu msza święta w języku polskim.

   

  Przy kościele znajduje się także XIX-wieczny cmentarz parafialny. Jest na nim pochowanych około 2000 osób. Zachowały się 142 groby w większości osób polskiego pochodzenia.


  Na trzech pozostałych cmentarzach w Smoleńsku znajdują się nieliczne groby polskie. Groby polskie można także znaleźć na cmentarzach w Rudni, Mikulinie, Wieliżu, Wiaźmie i Rosławiu.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: