close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 sierpnia 2014

  26 sierpnia 2014 roku już po raz czternasty Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński przyjechał na Smoleńszczyznę

  Motocykliści tradycyjnie już odwiedzający miejsca związane z historią Polski przybyli do obwodu smoleńskiego. Wprost z granicy białorusko-rosyjskiej udali się na miejsce katastrofy polskiego samolotu TU 154. Tam kapelan Rajdu odprawił mszę świętą w intencji ofiar tragedii.

   

  Uczestnicy Rajdu Katyńskiego spotkali się również z Polonią. Polska diaspora w Smoleńsku zaprezentowała swój dorobek artystyczny. Wspólnie odśpiewano kilka pieśni i zrobiono pamiątkowe zdjęcia.

   

  Stałym punktem pobytu Rajdu są odwiedziny w sierocińcu w Krasnym Borze. Jest to szkoła letnia, w której spędzają wakacje sieroty i dzieci
  z ubogich rodzin. Motocykliści przywieźli prezenty dla dzieci, lecz prawdziwą radość sprawiła wychowankom sierocińca możliwość przejechania się wraz z uczestnikami Rajdu na motorach.

   

  Wieczorem uczestnicy Rajdu wzięli udział w uroczystej mszy świętej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Tradycyjną już oprawą uroczystości były zapalone pochodnie. Złożono wieńce i zapalono znicze. W nabożeństwie poza licznie przybyłymi przedstawicielami smoleńskiej Polonii wzięli udział pracownicy Muzeum w Katyniu, przedstawiciele administracji obwodu smoleńskiego
  i Kierownik AK w Smoleńsku.

   

  W intencji wszystkich zamordowanych i pochowanych w Lesie Katyńskim modlono się również na rosyjskiej części Cmentarza. Tam też złożono kwiaty i zapalono znicze.

   

  Po noclegu w Katyniu uczestnicy XIV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego rankiem 27 sierpnia 2014 udali się w stronę Moskwy.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: